Harris Corporation RFP18N08
RFP18N08
Part No.:
RFP18N08
Manufacturer:
Harris Corporation
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-220
Datasheet:
ShinYuaRFP18N08.pdf
Description:
N-CHANNEL, MOSFET
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
80 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
18A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
100mOhm @ 9A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 1mA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
1700 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
75W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)