Harris Corporation RFP45N06LE
RFP45N06LE
Part No.:
RFP45N06LE
Manufacturer:
Harris Corporation
Package:
TO-220
Datasheet:
ShinYuaRFP45N06LE.pdf
Description:
N-CHANNEL POWER MOSFET
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
DraintoSourceVoltage(Vdss):
60 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
45A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
5V
RdsOn(Max)@IdVgs:
28mOhm @ 45A, 5V
Vgs(th)(Max)@Id:
2V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
135 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±10V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
2150 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
142W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)