Harris Corporation RFP70N03
RFP70N03
Part No.:
RFP70N03
Manufacturer:
Harris Corporation
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaRFP70N03.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 70A TO220-3
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
30 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
70A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
RdsOn(Max)@IdVgs:
10mOhm @ 70A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
260 nC @ 20 V
Vgs(Max):
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
3300 pF @ 25 V