Vishay General Semiconductor - Diodes Division SE100PWB-M3/I
SE100PWB-M3/I
Part No.:
SE100PWB-M3/I
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
ShinYuaSE100PWB-M3/I.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 100V 10A SLIMDPAK
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
eSMP®
RoHS:
RoHS
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
78pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
2.6 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.14 V @ 10 A
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Datasheet:
ShinYuaSE100PWB-M3/I.pdf
1. How to order SE100PWB-M3/I on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SE100PWB-M3/I price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SE100PWB-M3/I?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SE100PWB-M3/I.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SE100PWB-M3/I SE100PWD-M3/I SE10DD-M3/I SE10DG-M3/I SS10PH9-M3/87A
Part Number SE100PWB-M3/I SE100PWD-M3/I SE10DD-M3/I SE10DG-M3/I SS10PH9-M3/87A
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series eSMP® eSMP® eSMP® eSMP® eSMP®
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type Standard Standard Standard Standard Standard
Part Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Capacitance @ Vr, F 78pF @ 4V, 1MHz 78pF @ 4V, 1MHz 78pF @ 4V, 1MHz 78pF @ 4V, 1MHz 78pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr) 2.6 µs 2.6 µs 2.6 µs 2.6 µs 2.6 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 100 V 20 µA @ 100 V 20 µA @ 100 V 20 µA @ 100 V 20 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V 100 V 100 V 100 V
Current - Average Rectified (Io) 10A 10A 10A 10A 10A
Operating Temperature -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.14 V @ 10 A 1.14 V @ 10 A 1.14 V @ 10 A 1.14 V @ 10 A 1.14 V @ 10 A