Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMP12A-M3/85A
SMP12A-M3/85A
Part No.:
SMP12A-M3/85A
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-220AA
Datasheet:
ShinYuaSMP12A-M3/85A.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO220AA
  • Related Categories
Package/Case:
DO-220AA
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
TransZorb®, eSMP®
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
12V
Voltage-Breakdown(Min):
13.3V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
19.9V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
20.1A
Power-PeakPulse:
400W
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
MountingType:
Surface Mount
Category:
TVS - Diodes
Datasheet:
ShinYuaSMP12A-M3/85A.pdf
1. How to order SMP12A-M3/85A on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SMP12A-M3/85A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMP12A-M3/85A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMP12A-M3/85A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMPC24AN-M3/H SMPC60AN-M3/H MSP5.0A-M3/89A SMP12A-M3/85A SMP36A-M3/84A
Part Number SMPC24AN-M3/H SMPC60AN-M3/H MSP5.0A-M3/89A SMP12A-M3/85A SMP36A-M3/84A
Package/Case DO-220AA DO-220AA DO-220AA DO-220AA DO-220AA
Series TransZorb®, eSMP® TransZorb®, eSMP® TransZorb®, eSMP® TransZorb®, eSMP® TransZorb®, eSMP®
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
UnidirectionalChannels 1 1 1 1 1
Voltage-ReverseStandoff(Typ) 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage-Breakdown(Min) 13.3V 13.3V 13.3V 13.3V 13.3V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp 19.9V 19.9V 19.9V 19.9V 19.9V
Current-PeakPulse(10/1000µs) 20.1A 20.1A 20.1A 20.1A 20.1A
Power-PeakPulse 400W 400W 400W 400W 400W