Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMP17A-M3/84A
SMP17A-M3/84A
Part No.:
SMP17A-M3/84A
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-220AA
Datasheet:
ShinYuaSMP17A-M3/84A.pdf
Description:
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO220AA
  • Related Categories
Package/Case:
DO-220AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
TransZorb®, eSMP®
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
17V
Voltage-Breakdown(Min):
18.9V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
27.6V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
14.5A
Power-PeakPulse:
400W
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)