STMicroelectronics STPS1170AF
STPS1170AF
Part No.:
STPS1170AF
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-214AC, SMA Flat Leads
Datasheet:
ShinYuaSTPS1170AF.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 170V 1A SMAFLAT
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ECOPACK®
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1.5 µA @ 170 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
170 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
890 mV @ 2 A
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Datasheet:
ShinYuaSTPS1170AF.pdf
1. How to order STPS1170AF on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the STPS1170AF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS1170AF?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS1170AF.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as STPS1170AF pin diagram, STPS1170AF datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STPSC10H12G-TR STPS4S200UF STTH8S06B-TR STPS1170AF STTH30AC06FP
Part Number STPSC10H12G-TR STPS4S200UF STTH8S06B-TR STPS1170AF STTH30AC06FP
Series ECOPACK® ECOPACK® ECOPACK® ECOPACK® ECOPACK®
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Part Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Capacitance @ Vr, F - - - - -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1.5 µA @ 170 V 1.5 µA @ 170 V 1.5 µA @ 170 V 1.5 µA @ 170 V 1.5 µA @ 170 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 170 V 170 V 170 V 170 V 170 V
Current - Average Rectified (Io) 1A 1A 1A 1A 1A
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 890 mV @ 2 A 890 mV @ 2 A 890 mV @ 2 A 890 mV @ 2 A 890 mV @ 2 A