STMicroelectronics STPS4S200B-TR
STPS4S200B-TR
Part No.:
STPS4S200B-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
ShinYuaSTPS4S200B-TR.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 4A DPAK
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ECOPACK®
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
4A
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
870 mV @ 4 A