OptiFuse TPCC-R-10A
TPCC-R-10A
Part No.:
TPCC-R-10A
Manufacturer:
OptiFuse
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
ShinYuaTPCC-R-10A.pdf
Description:
UL CLASS CC FUSE, TIME DELAY 10A
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Series:
TPCC-R
ProductStatus:
Active
MountingType:
Holder
FuseType:
Cartridge, Ceramic
CurrentRating(Amps):
10 A
VoltageRating-AC:
600 V
VoltageRating-DC:
300 V
ResponseTime:
Slow Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
MeltingI²t:
200kA AC, 100kA DC
ApprovalAgency:
OperatingTemperature:
CSA, UL
Color:
Category:
Fuses
Datasheet:
ShinYuaTPCC-R-10A.pdf
1. How to order TPCC-R-10A on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the TPCC-R-10A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPCC-R-10A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TPCC-R-10A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as TPCC-R-10A pin diagram, TPCC-R-10A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TPCC-R-5A TPCC-R-10A TPCC-R-8A TPCC-R-3A TPCC-R-15A
Part Number TPCC-R-5A TPCC-R-10A TPCC-R-8A TPCC-R-3A TPCC-R-15A
Manufacturer OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse
Package/Case
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series TPCC-R TPCC-R TPCC-R TPCC-R TPCC-R
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Holder Holder Holder Holder Holder
CurrentRating(Amps) 10 A 10 A 10 A 10 A 10 A
VoltageRating-AC 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V
VoltageRating-DC 300 V 300 V 300 V 300 V 300 V
ResponseTime Slow Blow Slow Blow Slow Blow Slow Blow Slow Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage 5AG, 10mm x 38mm (Midget) 5AG, 10mm x 38mm (Midget) 5AG, 10mm x 38mm (Midget) 5AG, 10mm x 38mm (Midget) 5AG, 10mm x 38mm (Midget)