Vishay General Semiconductor - Diodes Division VSSAF5N50-M3/6A
VSSAF5N50-M3/6A
Part No.:
VSSAF5N50-M3/6A
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Datasheet:
ShinYuaVSSAF5N50-M3/6A.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO221AC
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
TMBS®, SlimSMA™
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
850pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1.4 mA @ 50 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
3A (DC)
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
410 mV @ 2.5 A
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Datasheet:
ShinYuaVSSAF5N50-M3/6A.pdf
1. How to order VSSAF5N50-M3/6A on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the VSSAF5N50-M3/6A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VSSAF5N50-M3/6A?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image VSSAF5N50-M3/6B VSSAF5M6-M3/H VSSAF3N50-M3/6A VSSAF5N50-M3/6A VSSAF5M10-M3/H
Part Number VSSAF5N50-M3/6B VSSAF5M6-M3/H VSSAF3N50-M3/6A VSSAF5N50-M3/6A VSSAF5M10-M3/H
Series TMBS®, SlimSMA™ TMBS®, SlimSMA™ TMBS®, SlimSMA™ TMBS®, SlimSMA™ TMBS®, SlimSMA™
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Part Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Capacitance @ Vr, F 850pF @ 4V, 1MHz 850pF @ 4V, 1MHz 850pF @ 4V, 1MHz 850pF @ 4V, 1MHz 850pF @ 4V, 1MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr 1.4 mA @ 50 V 1.4 mA @ 50 V 1.4 mA @ 50 V 1.4 mA @ 50 V 1.4 mA @ 50 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 50 V 50 V 50 V 50 V 50 V
Current - Average Rectified (Io) 3A (DC) 3A (DC) 3A (DC) 3A (DC) 3A (DC)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 410 mV @ 2.5 A 410 mV @ 2.5 A 410 mV @ 2.5 A 410 mV @ 2.5 A 410 mV @ 2.5 A