Sensata-Crydom DR2260A20U
DR2260A20U
Part No.:
DR2260A20U
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Solid State Relays
Package:
SSR with Integrated Heat Sink
Datasheet:
ShinYuaDR2260A20U.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 20A 48-600V
  • Related Categories
Package/Case:
SSR with Integrated Heat Sink
Packaging:
Bulk
Series:
DR22
ProductStatus:
Active
MountingType:
DIN Rail
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
OutputType:
AC, Zero Cross
Voltage-Input:
90 ~ 280VAC/DC
Voltage-Load:
48 V ~ 600 V
LoadCurrent:
20 A