Littelfuse Inc. FCD120500TP
FCD120500TP
Part No.:
FCD120500TP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
ShinYuaFCD120500TP.pdf
Description:
FUSE BOARD MNT 500MA 50VDC 1206
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
FCD12
ProductStatus:
Obsolete
MountingType:
Surface Mount
FuseType:
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
CurrentRating(Amps):
500 mA
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
50 V
ResponseTime:
Fast Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage:
1206 (3216 Metric)
MeltingI²t:
50A
ApprovalAgency:
OperatingTemperature:
cULus
Color:
-55°C ~ 125°C
Category:
Fuses
Datasheet:
ShinYuaFCD120500TP.pdf
1. How to order FCD120500TP on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FCD120500TP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FCD120500TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FCD120500TP.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FCD120500TP FCD120630TP FCD120800TP FCD121100TP FCD121125TP
Part Number FCD120500TP FCD120630TP FCD120800TP FCD121100TP FCD121125TP
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
Package/Case
Series FCD12 FCD12 FCD12 FCD12 FCD12
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
CurrentRating(Amps) 500 mA 500 mA 500 mA 500 mA 500 mA
VoltageRating-AC - - - - -
VoltageRating-DC 50 V 50 V 50 V 50 V 50 V
ResponseTime Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow
MeltingI²t 50A 50A 50A 50A 50A
ApprovalAgency 0.00093 0.00093 0.00093 0.00093 0.00093
OperatingTemperature cULus cULus cULus cULus cULus
Color -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C