Littelfuse Inc. FCD120800TP
FCD120800TP
Part No.:
FCD120800TP
Datasheet:
ShinYuaFCD120800TP.pdf
Description:
FUSE BOARD MNT 800MA 50VDC 1206
CurrentRating(Amps):
800 mA
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
50 V
MeltingI²t:
50A
ApprovalAgency:
0.0033
Color:
-55°C ~ 125°C
Datasheet:
ShinYuaFCD120800TP.pdf
1. How to order FCD120800TP on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FCD120800TP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FCD120800TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FCD120800TP.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FCD120500TP FCD120630TP FCD120800TP FCD121100TP FCD121125TP
Part Number FCD120500TP FCD120630TP FCD120800TP FCD121100TP FCD121125TP
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
Package/Case
Series FCD12 FCD12 FCD12 FCD12 FCD12
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
CurrentRating(Amps) 800 mA 800 mA 800 mA 800 mA 800 mA
VoltageRating-AC - - - - -
VoltageRating-DC 50 V 50 V 50 V 50 V 50 V
ResponseTime Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow
MeltingI²t 50A 50A 50A 50A 50A
ApprovalAgency 0.0033 0.0033 0.0033 0.0033 0.0033
OperatingTemperature cULus cULus cULus cULus cULus
Color -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C