Littelfuse Inc. FCD121125TP
FCD121125TP
Part No.:
FCD121125TP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Datasheet:
ShinYuaFCD121125TP.pdf
Description:
FUSE BOARD MNT 1.25A 50VDC 1206
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
FCD12
ProductStatus:
Obsolete
MountingType:
Surface Mount
FuseType:
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
CurrentRating(Amps):
1.25 A
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
50 V
BreakingCapacity@RatedVoltage:
1206 (3216 Metric)
MeltingI²t:
50A
ApprovalAgency:
0.01
OperatingTemperature:
cULus
Color:
-55°C ~ 125°C
Datasheet:
ShinYuaFCD121125TP.pdf
1. How to order FCD121125TP on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FCD121125TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FCD121125TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FCD121125TP.
Image FCD120500TP FCD120630TP FCD120800TP FCD121100TP FCD121125TP
Part Number FCD120500TP FCD120630TP FCD120800TP FCD121100TP FCD121125TP
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
Package/Case
Series FCD12 FCD12 FCD12 FCD12 FCD12
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
CurrentRating(Amps) 1.25 A 1.25 A 1.25 A 1.25 A 1.25 A
VoltageRating-AC - - - - -
VoltageRating-DC 50 V 50 V 50 V 50 V 50 V
ResponseTime Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow
MeltingI²t 50A 50A 50A 50A 50A
ApprovalAgency 0.01 0.01 0.01 0.01 0.01
OperatingTemperature cULus cULus cULus cULus cULus
Color -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C