Fairchild Semiconductor FCH20N60
FCH20N60
Part No.:
FCH20N60
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-247
Datasheet:
ShinYuaFCH20N60.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 20A TO247-3
Packaging:
Tube
Series:
SuperFET™
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
600 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
20A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
190mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
98 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
3080 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
208W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
MountingType:
Through Hole
Category:
Datasheet:
ShinYuaFCH20N60.pdf
1. How to order FCH20N60 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FCH20N60 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FCH20N60?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FCH20N60.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as FCH20N60 pin diagram, FCH20N60 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FCU5N60TU FCPF11N65 FCH20N60 FCPF7N60YDTU FCI7N60
Part Number FCU5N60TU FCPF11N65 FCH20N60 FCPF7N60YDTU FCI7N60
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series SuperFET™ SuperFET™ SuperFET™ SuperFET™ SuperFET™
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
FETType N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel
DraintoSourceVoltage(Vdss) 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C 20A (Tc) 20A (Tc) 20A (Tc) 20A (Tc) 20A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) 10V 10V 10V 10V 10V
RdsOn(Max)@IdVgs 190mOhm @ 10A, 10V 190mOhm @ 10A, 10V 190mOhm @ 10A, 10V 190mOhm @ 10A, 10V 190mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id 5V @ 250µA 5V @ 250µA 5V @ 250µA 5V @ 250µA 5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs 98 nC @ 10 V 98 nC @ 10 V 98 nC @ 10 V 98 nC @ 10 V 98 nC @ 10 V
Vgs(Max) ±30V ±30V ±30V ±30V ±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds 3080 pF @ 25 V 3080 pF @ 25 V 3080 pF @ 25 V 3080 pF @ 25 V 3080 pF @ 25 V
FETFeature - - - - -
PowerDissipation(Max) 208W (Tc) 208W (Tc) 208W (Tc) 208W (Tc) 208W (Tc)