Fairchild Semiconductor FCPF11N65
FCPF11N65
Part No.:
FCPF11N65
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-220F
Datasheet:
FCPF11N65.pdf
Description:
TRANS MOSFET N-CH 600V 11A 3PIN(
Packaging:
Bulk
Series:
SuperFET™
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
650 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
11A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
RdsOn(Max)@IdVgs:
380mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
52 nC @ 10 V
Vgs(Max):
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
1490 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
36W (Tc)
OperatingTemperature:
MountingType:
Through Hole
Category:
Datasheet:
ShinYuaFCPF11N65.pdf
1. How to order FCPF11N65 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FCPF11N65 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FCPF11N65?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FCPF11N65.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as FCPF11N65 pin diagram, FCPF11N65 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FCU5N60TU FCPF11N65 FCH20N60 FCPF7N60YDTU FCI7N60
Part Number FCU5N60TU FCPF11N65 FCH20N60 FCPF7N60YDTU FCI7N60
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series SuperFET™ SuperFET™ SuperFET™ SuperFET™ SuperFET™
ProductStatus Active Active Active Active Active
FETType N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel
DraintoSourceVoltage(Vdss) 650 V 650 V 650 V 650 V 650 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C 11A (Tc) 11A (Tc) 11A (Tc) 11A (Tc) 11A (Tc)
RdsOn(Max)@IdVgs 380mOhm @ 5.5A, 10V 380mOhm @ 5.5A, 10V 380mOhm @ 5.5A, 10V 380mOhm @ 5.5A, 10V 380mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id 5V @ 250µA 5V @ 250µA 5V @ 250µA 5V @ 250µA 5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs 52 nC @ 10 V 52 nC @ 10 V 52 nC @ 10 V 52 nC @ 10 V 52 nC @ 10 V
Vgs(Max) - - - - -
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds 1490 pF @ 25 V 1490 pF @ 25 V 1490 pF @ 25 V 1490 pF @ 25 V 1490 pF @ 25 V
FETFeature - - - - -
PowerDissipation(Max) 36W (Tc) 36W (Tc) 36W (Tc) 36W (Tc) 36W (Tc)