onsemi FCHD040N65S3-F155
FCHD040N65S3-F155
Part No.:
FCHD040N65S3-F155
Manufacturer:
onsemi
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-247-3
Datasheet:
ShinYuaFCHD040N65S3-F155.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 65A TO247
Packaging:
Tube
Series:
SuperFET® III
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
650 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
65A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
40mOhm @ 32.5A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4.5V @ 1.7mA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
136 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
4740 pF @ 400 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
417W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
MountingType:
Through Hole
Category:
Datasheet:
ShinYuaFCHD040N65S3-F155.pdf
1. How to order FCHD040N65S3-F155 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FCHD040N65S3-F155 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FCHD040N65S3-F155?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FCPF360N65S3R0L-F154 FCPF250N65S3R0L-F154 NTPF450N80S3Z NTPF250N65S3H FCHD040N65S3-F155
Part Number FCPF360N65S3R0L-F154 FCPF250N65S3R0L-F154 NTPF450N80S3Z NTPF250N65S3H FCHD040N65S3-F155
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series SuperFET® III SuperFET® III SuperFET® III SuperFET® III SuperFET® III
ProductStatus Active Active Active Active Active
FETType N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel
DraintoSourceVoltage(Vdss) 650 V 650 V 650 V 650 V 650 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C 65A (Tc) 65A (Tc) 65A (Tc) 65A (Tc) 65A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) 10V 10V 10V 10V 10V
RdsOn(Max)@IdVgs 40mOhm @ 32.5A, 10V 40mOhm @ 32.5A, 10V 40mOhm @ 32.5A, 10V 40mOhm @ 32.5A, 10V 40mOhm @ 32.5A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id 4.5V @ 1.7mA 4.5V @ 1.7mA 4.5V @ 1.7mA 4.5V @ 1.7mA 4.5V @ 1.7mA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs 136 nC @ 10 V 136 nC @ 10 V 136 nC @ 10 V 136 nC @ 10 V 136 nC @ 10 V
Vgs(Max) ±30V ±30V ±30V ±30V ±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds 4740 pF @ 400 V 4740 pF @ 400 V 4740 pF @ 400 V 4740 pF @ 400 V 4740 pF @ 400 V
FETFeature - - - - -
PowerDissipation(Max) 417W (Tc) 417W (Tc) 417W (Tc) 417W (Tc) 417W (Tc)