onsemi NTPF450N80S3Z
NTPF450N80S3Z
Part No.:
NTPF450N80S3Z
Manufacturer:
onsemi
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-220-3 Fullpack/TO-220F-3SG
Datasheet:
ShinYuaNTPF450N80S3Z.pdf
Description:
MOSFET N-CH 800V 11A TO220-3
Packaging:
Tube
Series:
SuperFET® III
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
800 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
11A (Tj)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
RdsOn(Max)@IdVgs:
450mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
3.8V @ 240µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
19.3 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
885 pF @ 400 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
29.5W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
MountingType:
Through Hole
Category:
Datasheet:
ShinYuaNTPF450N80S3Z.pdf
1. How to order NTPF450N80S3Z on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the NTPF450N80S3Z price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NTPF450N80S3Z?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NTPF450N80S3Z.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FCPF360N65S3R0L-F154 FCPF250N65S3R0L-F154 NTPF450N80S3Z NTPF250N65S3H FCHD040N65S3-F155
Part Number FCPF360N65S3R0L-F154 FCPF250N65S3R0L-F154 NTPF450N80S3Z NTPF250N65S3H FCHD040N65S3-F155
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series SuperFET® III SuperFET® III SuperFET® III SuperFET® III SuperFET® III
ProductStatus Active Active Active Active Active
FETType N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel
DraintoSourceVoltage(Vdss) 800 V 800 V 800 V 800 V 800 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C 11A (Tj) 11A (Tj) 11A (Tj) 11A (Tj) 11A (Tj)
RdsOn(Max)@IdVgs 450mOhm @ 5.5A, 10V 450mOhm @ 5.5A, 10V 450mOhm @ 5.5A, 10V 450mOhm @ 5.5A, 10V 450mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id 3.8V @ 240µA 3.8V @ 240µA 3.8V @ 240µA 3.8V @ 240µA 3.8V @ 240µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs 19.3 nC @ 10 V 19.3 nC @ 10 V 19.3 nC @ 10 V 19.3 nC @ 10 V 19.3 nC @ 10 V
Vgs(Max) ±20V ±20V ±20V ±20V ±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds 885 pF @ 400 V 885 pF @ 400 V 885 pF @ 400 V 885 pF @ 400 V 885 pF @ 400 V
FETFeature - - - - -
PowerDissipation(Max) 29.5W (Tc) 29.5W (Tc) 29.5W (Tc) 29.5W (Tc) 29.5W (Tc)