onsemi FQD3P50TM
FQD3P50TM
Part No.:
FQD3P50TM
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-252AA
Datasheet:
ShinYuaFQD3P50TM.pdf
Description:
MOSFET P-CH 500V 2.1A DPAK
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
ProductStatus:
Active
FETType:
P-Channel
DraintoSourceVoltage(Vdss):
500 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
2.1A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
4.9Ohm @ 1.05A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
23 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
660 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
2.5W (Ta), 50W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
MountingType:
Surface Mount
Datasheet:
ShinYuaFQD3P50TM.pdf
1. How to order FQD3P50TM on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FQD3P50TM price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FQD3P50TM?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FQD3P50TM.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as FQD3P50TM pin diagram, FQD3P50TM datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FQI7N80TU FQD4N20TM FQP3N30 FQPF19N10 FQD3P50TM
Part Number FQI7N80TU FQD4N20TM FQP3N30 FQPF19N10 FQD3P50TM
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
Series QFET® QFET® QFET® QFET® QFET®
ProductStatus Active Active Active Active Active
FETType P-Channel P-Channel P-Channel P-Channel P-Channel
DraintoSourceVoltage(Vdss) 500 V 500 V 500 V 500 V 500 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C 2.1A (Tc) 2.1A (Tc) 2.1A (Tc) 2.1A (Tc) 2.1A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) 10V 10V 10V 10V 10V
RdsOn(Max)@IdVgs 4.9Ohm @ 1.05A, 10V 4.9Ohm @ 1.05A, 10V 4.9Ohm @ 1.05A, 10V 4.9Ohm @ 1.05A, 10V 4.9Ohm @ 1.05A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id 5V @ 250µA 5V @ 250µA 5V @ 250µA 5V @ 250µA 5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs 23 nC @ 10 V 23 nC @ 10 V 23 nC @ 10 V 23 nC @ 10 V 23 nC @ 10 V
Vgs(Max) ±30V ±30V ±30V ±30V ±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds 660 pF @ 25 V 660 pF @ 25 V 660 pF @ 25 V 660 pF @ 25 V 660 pF @ 25 V
FETFeature - - - - -
PowerDissipation(Max) 2.5W (Ta), 50W (Tc) 2.5W (Ta), 50W (Tc) 2.5W (Ta), 50W (Tc) 2.5W (Ta), 50W (Tc) 2.5W (Ta), 50W (Tc)