onsemi FQPF19N10
FQPF19N10
Part No.:
FQPF19N10
Manufacturer:
onsemi
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-220F-3
Datasheet:
ShinYuaFQPF19N10.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 13.6A TO220F
Packaging:
Tube
Series:
QFET®
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
100 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
13.6A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
100mOhm @ 6.8A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
25 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±25V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
780 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
38W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
MountingType:
Through Hole
Category:
Datasheet:
ShinYuaFQPF19N10.pdf
1. How to order FQPF19N10 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FQPF19N10 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FQPF19N10?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FQPF19N10.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as FQPF19N10 pin diagram, FQPF19N10 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FQI7N80TU FQD4N20TM FQP3N30 FQPF19N10 FQD3P50TM
Part Number FQI7N80TU FQD4N20TM FQP3N30 FQPF19N10 FQD3P50TM
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series QFET® QFET® QFET® QFET® QFET®
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
FETType N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel
DraintoSourceVoltage(Vdss) 100 V 100 V 100 V 100 V 100 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C 13.6A (Tc) 13.6A (Tc) 13.6A (Tc) 13.6A (Tc) 13.6A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) 10V 10V 10V 10V 10V
RdsOn(Max)@IdVgs 100mOhm @ 6.8A, 10V 100mOhm @ 6.8A, 10V 100mOhm @ 6.8A, 10V 100mOhm @ 6.8A, 10V 100mOhm @ 6.8A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id 4V @ 250µA 4V @ 250µA 4V @ 250µA 4V @ 250µA 4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs 25 nC @ 10 V 25 nC @ 10 V 25 nC @ 10 V 25 nC @ 10 V 25 nC @ 10 V
Vgs(Max) ±25V ±25V ±25V ±25V ±25V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds 780 pF @ 25 V 780 pF @ 25 V 780 pF @ 25 V 780 pF @ 25 V 780 pF @ 25 V
FETFeature - - - - -
PowerDissipation(Max) 38W (Tc) 38W (Tc) 38W (Tc) 38W (Tc) 38W (Tc)