Freescale Semiconductor MC68EC000CFU16
MC68EC000CFU16
Part No.:
MC68EC000CFU16
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Category:
Embedded - Microprocessors
Package:
64-QFP
Datasheet:
ShinYuaMC68EC000CFU16.pdf
Description:
RISC MPU, 32-BIT, 16.67MHZ
  • Related Categories
Package/Case:
64-QFP
Packaging:
Bulk
Series:
M680x0
ProductStatus:
Active
CoreProcessor:
MC68000
NumberofCores/BusWidth:
1 Core, 16-Bit
Speed:
16MHz
Co-Processors/DSP:
RAMControllers:
GraphicsAcceleration:
No
Display&InterfaceControllers:
Ethernet:
SATA:
USB:
Voltage-I/O:
5V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)