IXYS IXTP220N04T2
IXTP220N04T2
Part No.:
IXTP220N04T2
Manufacturer:
IXYS
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaIXTP220N04T2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 40V 220A TO220AB
Packaging:
Tube
Series:
TrenchT2™
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
40 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
220A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
3.5mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
112 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
6820 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
360W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
MountingType:
Through Hole
Category:
Datasheet:
ShinYuaIXTP220N04T2.pdf
1. How to order IXTP220N04T2 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the IXTP220N04T2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXTP220N04T2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXTP220N04T2.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image IXTP90N055T2 IXTP220N04T2 IXTA230N075T2 IXTZ550N055T2 IXTA160N04T2
Part Number IXTP90N055T2 IXTP220N04T2 IXTA230N075T2 IXTZ550N055T2 IXTA160N04T2
Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS IXYS
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series TrenchT2™ TrenchT2™ TrenchT2™ TrenchT2™ TrenchT2™
ProductStatus Active Active Active Active Active
FETType N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel
DraintoSourceVoltage(Vdss) 40 V 40 V 40 V 40 V 40 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C 220A (Tc) 220A (Tc) 220A (Tc) 220A (Tc) 220A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) 10V 10V 10V 10V 10V
RdsOn(Max)@IdVgs 3.5mOhm @ 50A, 10V 3.5mOhm @ 50A, 10V 3.5mOhm @ 50A, 10V 3.5mOhm @ 50A, 10V 3.5mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id 4V @ 250µA 4V @ 250µA 4V @ 250µA 4V @ 250µA 4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs 112 nC @ 10 V 112 nC @ 10 V 112 nC @ 10 V 112 nC @ 10 V 112 nC @ 10 V
Vgs(Max) ±20V ±20V ±20V ±20V ±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds 6820 pF @ 25 V 6820 pF @ 25 V 6820 pF @ 25 V 6820 pF @ 25 V 6820 pF @ 25 V
FETFeature - - - - -
PowerDissipation(Max) 360W (Tc) 360W (Tc) 360W (Tc) 360W (Tc) 360W (Tc)