IXYS IXTP90N055T2
IXTP90N055T2
Part No.:
IXTP90N055T2
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaIXTP90N055T2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 55V 90A TO220AB
DraintoSourceVoltage(Vdss):
55 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
90A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
8.4mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
42 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
2770 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
150W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
MountingType:
Through Hole
Datasheet:
ShinYuaIXTP90N055T2.pdf
1. How to order IXTP90N055T2 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the IXTP90N055T2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXTP90N055T2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXTP90N055T2.
Image IXTP90N055T2 IXTP220N04T2 IXTA230N075T2 IXTZ550N055T2 IXTA160N04T2
Part Number IXTP90N055T2 IXTP220N04T2 IXTA230N075T2 IXTZ550N055T2 IXTA160N04T2
DraintoSourceVoltage(Vdss) 55 V 55 V 55 V 55 V 55 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C 90A (Tc) 90A (Tc) 90A (Tc) 90A (Tc) 90A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) 10V 10V 10V 10V 10V
RdsOn(Max)@IdVgs 8.4mOhm @ 25A, 10V 8.4mOhm @ 25A, 10V 8.4mOhm @ 25A, 10V 8.4mOhm @ 25A, 10V 8.4mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id 4V @ 250µA 4V @ 250µA 4V @ 250µA 4V @ 250µA 4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs 42 nC @ 10 V 42 nC @ 10 V 42 nC @ 10 V 42 nC @ 10 V 42 nC @ 10 V
Vgs(Max) ±20V ±20V ±20V ±20V ±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds 2770 pF @ 25 V 2770 pF @ 25 V 2770 pF @ 25 V 2770 pF @ 25 V 2770 pF @ 25 V
FETFeature - - - - -
PowerDissipation(Max) 150W (Tc) 150W (Tc) 150W (Tc) 150W (Tc) 150W (Tc)