IXYS IXTZ550N055T2
IXTZ550N055T2
Part No.:
IXTZ550N055T2
Package:
DE475
Datasheet:
ShinYuaIXTZ550N055T2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 55V 550A DE475
DraintoSourceVoltage(Vdss):
55 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
550A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
1mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
595 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
40000 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
600W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
MountingType:
Surface Mount
Datasheet:
ShinYuaIXTZ550N055T2.pdf
1. How to order IXTZ550N055T2 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the IXTZ550N055T2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXTZ550N055T2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXTZ550N055T2.
Image IXTP90N055T2 IXTP220N04T2 IXTA230N075T2 IXTZ550N055T2 IXTA160N04T2
Part Number IXTP90N055T2 IXTP220N04T2 IXTA230N075T2 IXTZ550N055T2 IXTA160N04T2
DraintoSourceVoltage(Vdss) 55 V 55 V 55 V 55 V 55 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C 550A (Tc) 550A (Tc) 550A (Tc) 550A (Tc) 550A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) 10V 10V 10V 10V 10V
RdsOn(Max)@IdVgs 1mOhm @ 100A, 10V 1mOhm @ 100A, 10V 1mOhm @ 100A, 10V 1mOhm @ 100A, 10V 1mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id 4V @ 250µA 4V @ 250µA 4V @ 250µA 4V @ 250µA 4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs 595 nC @ 10 V 595 nC @ 10 V 595 nC @ 10 V 595 nC @ 10 V 595 nC @ 10 V
Vgs(Max) ±20V ±20V ±20V ±20V ±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds 40000 pF @ 25 V 40000 pF @ 25 V 40000 pF @ 25 V 40000 pF @ 25 V 40000 pF @ 25 V
FETFeature - - - - -
PowerDissipation(Max) 600W (Tc) 600W (Tc) 600W (Tc) 600W (Tc) 600W (Tc)